Friderichsen klar til Christiansborg
Foto: Anders Knudsen
Anders Knudsen
Det blev ikke til borgmesterkæden i Lolland Kommune. Nu kigger Marie Louise Friderichsen (C) mod Folketinget.
På Det Konservative Folkepartis hovedkontor har man fået øje på de valgresultater, som Marie Louise Friderichsen har præsteret på Lolland.
Marie Louise Friderichsen kan skifte pladsen i Lollands Byråd ud med en plads på Christiansborg. I hvert fald har to flotte konservative valg fået Det Konservative Folkepartis hovedkontor til at kigge mod Lolland.
- Jeg har fået en henvendelse fra hovedkontoret om, at der er kredse på Sjælland, som er interesseret i at stille mig op som folketingskandidat, fortalte hun på generalforsamlingen i den lollandske vælgerforening torsdag.
På Lolland havde Friderichsen egentlig givet den plads videre til Linda Sommer, men nu får hun den tilbage igen.
- Linda sagde til mig, at hvis jeg skulle stille op på Sjælland, så skulle jeg da også have Lolland, forklarede Marie Louise Friderichsen, og det var generalforsamlingen enig i.
Vedtægterne hos partiet har åbnet for, at kandidaterne kan stille op i flere kredse.
Med en regering i store vanskeligheder kan der være bud efter Marie Louise Friderichsen meget hurtigt, men i vælgerforeningen var der bred enighed om, at man var klar til en valgkamp, også selv om den kan komme meget snart - og dermed lige efter en opslidende kommunal valgkamp. Måske der er brug for den lollandske kandidat til at få partiet til atter at samle stemmer på landsplan.
Seneste artikler
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mistænkt for menneskesmugling: Nu er de varetægtsfængslet
Underskud og låneoptag: Sådan endte byrådsmødet
Dagligvarebutik i nødråb
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker