Frygt for at lejere skal betale meget mere

Lejerne risikerer at skulle betale meget mere i husleje, hvis regeringen ikke giver udtrykkelig garanti for at holde fast i huslejeloven, som den er nu.

Det mener Socialdemokraterne. De frygter, at 1,4 millioner lejere kan komme til at skulle betale mellem 40 og 80 procent mere i husleje, hvis lejen sættes fri.

Statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) siger, at regeringen ikke har planer om at ændre på reguleringen af husleje. Han mener, at Socialdemokraterne lægger op til en skræmmekampagne.

- Jeg vil ikke give valgløfter midt i et arbejdsår, siger han.

- Det er ikke regeringens politik at ændre på huslejereguleringen, påpegede statsministeren under en debat i Folketinget onsdag.

De ord kan imidlertid langt fra berolige den socialdemokratiske boligordfører, Thomas Jensen. Han forsøgte at få statsministeren til at bruge ordet "garanti", sådan som forgængeren, Anders Fogh Rasmussen, gjorde.

Thomas Jensen henviser til, at ordførere fra både Venstre, De Konservative og Liberal Alliance har krævet, at huslejer skal kunne fastsættes mere frit.

- Fogh gav en klokkeklar garanti, siger Thomas Jensen.

SF's boligordfører, Peter Westermann, frygter også, at der vanker store stigninger for lejerne. Han minder om, at frygten for huslejestigninger var med til, at den tidligere Venstreformand Uffe Ellemann-Jensen tabte valget i 1998.

- Derfor gjorde Fogh det til en hjørnesten i sin politik. Det er mærkeligt, at Løkke ikke lukker sagen, siger Westermann.

Det Økonomiske Råd og Lejelovskommissionen har vist, at huslejerne kan komme til at stige med 40 procent i gennemsnit og mere i storbyerne, hvis markedet kommer til at bestemme lejen.

Liberal Alliance har bebudet forslag om liberalisere lejeloven.

/ritzau/

Socialdemokraterne fører skræmmekampagne, mener statsministeren, men vil ikke garantere uændret huslejelov.

Offentliggjort Sidst opdateret