Fuld ligestilling af værnepligt

Offentliggjort Sidst opdateret

* Med anden delaftale under forsvarsforliget 2024-2033 investeres der godt 16 milliarder kroner i en styrket værnepligt.

* Værnepligten forlænges til 11 måneder mod tidligere fire. Fem måneder udgør basisuddannelse, mens de resterende seks anvendes til operativ tjeneste og supplerende uddannelse.

* Antallet af værnepligtige hæves til op mod 7500. Heraf mindst 6500 i Forsvaret og resten i Beredskabsstyrelsen.

* Der indføres fuld ligestilling mellem mænd og kvinder. Det vil sige, at alle unge, der erklæres egnede, vil kunne tvinges til at aftjene værnepligt, såfremt der ikke er tilstrækkeligt med frivillige.

* De værnepligtige skal efter aftjent værnepligt genindkaldes til forsvaret af Danmark.

* De helbredsmæssige egnethedskriterier for aftjening af værnepligt skal være tidssvarende og ikke ligge unge unødigt til last. Det vil sige, at helbredskravene lempes, så det bliver lettere for den enkelte at blive værnepligtig.

Kilde: Forsvarsministeriet.

/ritzau/

Gode historier kommer ikke af sig selv

Allerede abonnent? Log ind

Vi stiller spørgsmål, tjekker svar og følger sagerne til dørs. Det kræver tid og dygtige journalister. Derfor koster det at læse med. Med F+ får du lokal journalistik tæt på livet på Lolland og Falster – og er med til at betale for den næste gode historie.

Prøv 2 uger for 19 kr. pr. uge

Abonnementet forsætter til normalpris, 39 kr.pr. uge, efter 2 uger.