Fyring rammer bosætning
Guldborgsund Byråd har sat bosætning højt på den politiske dagsorden. Alligevel er kommunens mangeårige - og eneste - bosætningsmedarbejder netop blevet fyret. Foto: Anders Knudsen, arkivfoto
Anders Knudsen, arkivfoto
Byråd sætter fuld fart på bosætningsindsats - samtidig fyres kommunens mangeårige og eneste bosætningsmedarbejder.
Bosætning står højt på den politiske dagsorden i Guldborgsund Kommune. Alligevel har kommunen skilt sig af med sin mangeårige - og eneste - bosætningsmedarbejder.
Det sker samtidig med, at kommunen fra årsskiftet trækker hele opgaven med at skabe mere bosætning i kommunen hjem fra Business LF, som byrådet besluttede tidligere i år.
Kommunens bosætnings-ambassadører undrer sig højlydt over manøvren:
- Jeg undrede mig meget over fyringen. Jeg troede jo først, at det var et led i kommunens almindelige besparelser, siger Lennart Scharff, som mener, at bosætningsmedarbejderen har gjort et godt stykke arbejde.
En opfattelse som også deles af byrådspolitikere med kendskab til den pågældende fyrede medarbejders indsats.
Læs meget mere i tirsdagens udgave af Folketidende.
Klik her for at læse Folketidende på PC
Klik her for at læse via en mobil enhed
Seneste artikler
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Trippel sportsfest: Her er søndagens kampe
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker