G77: Vi er på sporet af en klimaaftale

Vi er på sporet af en klimaaftale i København, siger Lumumba Stanislaus Di-Aping, der er talsmand for de over 130 udviklingslande i Bella Center.

- Jeg mener, vi er på sporet, og vi må nu fokusere på de kritiske emner, som vi behøver at behandle, siger Di-Aping til aften til Ritzau.

Han repræsenterer de mange lande samlet i G77, hvor også Kina, Indien og Brasilien er med.

Det er helt nye positive toner efter en dag i Bella Center, hvor ord som fiasko og sammenbrud har hængt tungt i luften.

Di-Aping siger, at han ikke ved, hvornår resultaterne kommer fra de arbejdsgrupper, som topmødeminister Connie Hedegaard har ansvar for.

- Jeg ved det ikke, men jeg mener bestemt, at vi må blive færdige

Han har beskyldt det danske formandskab for at have kortsluttet klimatopmødet ved ikke at konsultere landene, og kritikken har været skarp over for statsminister Lars Løkke Rasmussen.

Di-Aping havde tidligere på dagen en spændt ordvekslling med statsministeren på et møde i plenarsalen. Men der lød midt på aftenen helt andre bløde toner fra Di-Aping.

- Det ligger bag os. Vi er nødt til at koncentrere os om et postivt resultat. Det er det, som er nødvendigt nu, siger han.

/ritzau/

Ny vending til aften, hvor talsmanden for de over 130 udviklingslanbde i G77 siger, at klimamødet igen er i omdrejninger.

Offentliggjort Sidst opdateret