Gaddafi har ingen huse i Danmark

Der er ikke noget at komme efter, når Venstre-politikere vil beslaglægge og sælge de luksusejendomme, som den libyske leder, Muammar Gaddafi, ejer i Danmark.

Han ejer nemlig ikke ejendomme i Danmark, fastslår udenrigsminister Lene Espersen (K).

- Vi mener ikke, at Gaddafi råder over boliger i Danmark. Dem ejer den libyske stat. Det libyske folk råder over dem og ikke Gaddafi, siger udenrigsministeren.

Venstres udviklingsordfører, Karsten Lauritzen, er blandt andre kommet med forslaget om at få fingre i Gaddafis kostbare ejendomme i Danmark.

- FN-resolutionen giver Danmark mulighed for at beslaglægge Gaddafis aktiver. Derpå skal vi have sat gang i en juridisk proces, så ejendommene kan sælges, og pengene føres tilbage til de retmæssige ejere, det libyske folk, mener Karsten Lauritzen.

Den socialdemokratiske forsvarsordfører, John Dyrby Paulsen, beskylder Venstre for at være ude at trit med loven med forslaget om beslaglæggelse og salg.

- Det er ulovligt og ren konfiskation, siger han.

- Man kan indefryse den libyske leders midler, men hvis det er den libyske stat, som ejer for eksempel ambassaden, så kan man ikke bare lægge sin hånd på den, sælge den og bruge pengene til det, vi synes er rigtigt, siger John Dyrby Paulsen.

Han kalder Venstres forslag for "noget ungdomsparlamentarisme, hvor det gælder om at foreslå noget smart og skyde fra hoften".

/ritzau/

Ifølge udenrigsministeren har den libyske leder ingen danske huse, som kan beslaglægges.

Offentliggjort Sidst opdateret