Gade: For meget at kalde Kjer-sag for regeringskrise
Der skal nok komme en løsning på konflikten med De Konservative, mener Venstres gruppeformand.
Statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) sidder i disse timer i Statsministeriet og forhandler med de øvrige borgerlige partiledere, efter at De Konservative - til statsministerens overraskelse - tirsdag erklærede, at de ikke har tillid til miljø- og fødevareminister Eva Kjer Hansen (V).
Men Løkke er ikke umiddelbart til sinds at skille sig af med ministeren, lod han forstå på et pressemøde onsdag eftermiddag, hvor han samtidig inviterede de borgerlige partier til nye forhandlinger.
Selv om der intet slipper ud fra mødet, er Venstres gruppeformand, Søren Gade, overbevist om, at der nok skal blive fundet en løsning på konflikten.
- Jeg er sikker på, man finder en løsning. Det er ikke i nogens interesse ikke at finde den, siger Søren Gade.
- Det er statsministeren, der træffer beslutningerne. Nu må vi se, hvad der kommer ud af mødet.
Spørgsmål: Er det korrekt at tale om en regeringskrise?
- Jeg ville være både dum, døv og blind, hvis jeg ikke siger, at der er en eller anden form for konflikt, men ligefrem at kalde det krise er måske for meget sagt.
- Der er flere muligheder, og det er jeg sikker på, at partilederne nok skal finde ud af.
Spørgsmål: Hvis det ender med et valg, er du så klar?
- Jeg er klar, hvad enten statsministeren finder frem til den ene eller den anden løsning.
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde