Garant for det sunde menneskesyn

 

Blå Bog
Arkitekt Mogens Bech, Nakskov, er 65 år. Han er født og opvokset i landsbyen Landet, hvor faderen var uddeler i den nu nedlagte brugsforening.
Efter realeksamen blev han uddannet tømrer og bygningskonstruktør.
Arbejdede først på en arkitekttegnestue i Varde, aftjene sin værnepligt inklusive en tid som værnepligtig sergent.
Var herefter på en tegnestue i Svendborg. Højskoleophold på Askov og derefter arbejde på en tegnestue i København, hvor han samtidig tog uddannelsen som arkitekt på Kunstakademiets Arkitektskole.
Vendte derefter tilbage til Nakskov, hvor han har arbejdet som selvstændig arkitekt de seneste 22 år. Gift for anden gang. Har fra første ægteskab to drenge på nu 41 og 37 år. Han nuværende kone har desuden to lidt yngre drenge.
 

Der burde være plads til en radikal repræsentation i Lolland Byråd, men jeg er da udmærket klar over, at mine egne chancer for valg er minimale, og jeg stiller da også primært op for at forstærke de kræfter der arbejder på at skaffe vores spidskandidat et godt valg og give ham en bagage fuld af radikale grundværdier.

Sådan siger arkitekt Mogens Bech, Nakskov.

- Og netop de radikale er garant for et sundt menneskesyn. Det kan man af og til savne lokalt og på landsplan især, siger Mogens Bech.

Selv er han flasket op med de radikale ideer lige fra barndomshjemmet i landsbyen Landet, men efter sit ophold som ung på Askov Højskole var han ikke i tvivl.

- Men jeg lægger nu ikke skjul på, at jeg i en periode efter, at jeg var vendt tilbage til Nakskov flirtede med socialdemokrater. Nu er jeg så tilbage på min rette hylde, siger Mogens Bech.

- Min tid på højskolen betød meget for mig. Ærgerligt at højskolebevægelsen ikke er mere skattet i dag, for den giver de unge nogle gode og sunde værdier. Da jeg var på Askov var vi 220 elever. Nu kæmper de for at holde et elevtal på 40-50, men det må vende.

- Hvorfor tror du det?

- Jeg tror på en opblomstrende interesse for politik igen. I dag er der alt for stor en distance mellem politikerne og folket. Og hvad er et folkestyre værd uden den folkelige opbakning, siger Mogens Bech.

- Jeg blev da selv åndeligt vakt på højskolen. I en del år var jeg bestyrelsesmedlem på skolen. Vi havde Bertel Haarder som lærer, men det var før, han fik de dårlige legekammerater på Christiansborg. Begge mine forældre havde også været på højskole. Og de radikale livsværdier lå til familien, siger Mogens Bech.

Mogens Bechs far lever endnu og er i fuld vigør og deltager aktivt i møder og sammenkomster sammen med navnkunde Helge Paaske.

Bechs far var uddeler i brugsen og gennem ham fik den unge Bech et udmærket indblik i andelsbevægelsen, da den var et synligt aktiv i lokalsamfundet.

Mogens Bech forlod Lolland og gjorde turen over Jylland til Fyn og videre til hovedstadsområdet hvor han fik arkitektuddannelsen på Kunstakademiets Arkitektskole. 

- Efter denne uddannelses afslutning vendte jeg tilbage til Nakskov.

Og her har han virket siden - de sidste 22 år som selvstændig.

- Lokalpolitisk synes jeg der er for megen mistro. De valgte skal have mere tillid til institutionerne og personalet der, og den centrale styring skal fjernes. Det er vigtigt, at lokalpolitikerne vrider sig ud af Christiansborgs centraliseringsbølge.for den er ødelæggende for det kommunale selvstyre.

Og Bech er også ked af, at politikere og direktion tilsyneladende taler mod bedre vidende. Han ved det i debatten om skolestrukturen. Den har han inde på livet via sin nuværende kone, der er lærer. Og den er ved at være en belastning.

- Det er da ingen skam at erkende, at noget ikke fungerer optimalt. Og det er ingen skam at gøre det om, siger Mogens Bech.

- Og så har vi ondt i folkeligheden. Der er alt for meget koncerntænkning. I Lolland Kommune er der rationaliseret alt for meget, og kommunen har jo nærmest udviklet sig til at være en stor vognmandsforretning, hvor alle kører rundt fra område til område. Bilparken er jo enorm. Det burde man kunne gøre noget ved.

- Pudsigt nok ønskede man ved kommunesammenlægningen i 1970 mere selvstyre. Dengang talte man meget om det nære samfund. Det er der ændret væsentligt på. Jeg synes, det er vigtigt at man kerer sig om de mindre samfund, om landsbyerne og sikrer deres udvikling. Man kan ikke samle alt i byerne, siger Mogens Bech.

- Og jeg mener også, at politikerne bør gøre meget mere for det store frivillige foreningsliv. Det fortjener befolkningen, siger Mogens Bech.

I sin egen fritid er Mogens Bech bestyrelsesmedlem i den lokale Bevaringsforening og han er stærkt engageret i sin familie, i kunst og i spændende rejser - ofte med et fagligt, arkitektonisk indhold.

- Og så synes jeg, når jeg skal fremhæve noget positivt, at vi her i landsdelen markerer også fantastisk med Lys over Lolland og med Kunstmuseet Fuglsang. Kulturelt er det noget af det bedste, der er sket i mange årtier, og jeg kan da godt stadig ærgre mig noget over, at den gamle Nakskov Kommune i sin tid ikke ville støtte Kunstmuseet. Det var lidt småligt, men ellers har jeg kun kunnet se op til Flemming Bonne Hansen og hans måde at lede både byråd og kommune på.

- Han gjorde det helt rigtige i en meget svær tid, og han forstod at få partier og lister til at arbejde sammen med det fælles formål at rejse byen. Det lykkedes, og det kunne mange lære af, siger Mogens Bech.

- Og dette kommunalvalg bliver spændende?

- Bonnes og Jytte Frijs’ stemmer skal jo fordeles. Jeg håber det giver en plads til de radikale. Vi fortjener at være en aktivt del af det politiske i Lolland Kommune, siger Mogens Bech.

Offentliggjort Sidst opdateret