Haarder forbyder 24 euforiserende stoffer

Indenrigs- og sundhedsminister Bertel Haarder (V) forbyder 24 nye narkotiske stoffer, hvoraf det ene angiveligt kostede en ung mand livet i december i sidste år.

22 af de euforiserende stoffer er såkaldte syn­tetiske cannabinoider, der alle udgør en alvorlig sundhedsrisiko på linje med den risiko, der er forbundet med cannabis.

- Der er tale om stoffer, der ikke er særligt udbredte i Danmark, men som i stigende grad trænger ind på det europæiske marked. Derfor mener jeg, der er grund til at handle og forbyde stofferne, siger Haarder med henvisning til de 22 cannabinoider.

Han vil nu undersøge, om det er muligt at forbyde syntetiske cannabinoider som en gruppe, så man slipper for at gå ind og forbyde hvert stof enkeltvis.

Udover cannabinoiderne drejer det sig om den euforiserende meskalinkaktus samt det euforiserende stof methylamfetamin.

Netop det euforiserende stof methylamfetamin kostede formentlig sidste år i december en 27-årig mand livet. Manden indtog stoffet som en såkaldt bombe. Det var pakket ind i papir og blev derefter slugt. Når papiret opløses, ryger stoffet direkte ud i blodbanerne.

- Stofferne er lige så farlige at tage som andre narkotiske stoffer, i og med at de giver risiko for blandt andet forgiftninger, psykiske problemer og afhængighed, siger ministeren.

Ligesom de syntetiske cannabinoider forekommer methylamfetamin dog også kun meget sjældent i Danmark.

/ritzau/

Bertel Haarder føjer 24 stoffer til listen over narkotika. Et af stofferne kostede sidste år en mand livet.

Offentliggjort Sidst opdateret