Henrik Høegh er muligvis et kendt ansigt på Lolland-Falster, og de fleste på Sydhavsøerne ved nok også, at Venstre-politikeren nu i et år har været fødevareminister i Lars Løkke Rasmussens VK-regering.
Men hvis man spørger et bredere udsnit af danskerne, så er kendskabet til netop dette faktum noget mindre. Ifølge en rundspørge, som Megafon har lavet for Politiken, så er det kun 45 procent af danskerne, som tror, at Henrik Høegh sidder med i regeringen.
De adspurgte blev spurgt: "Hvilke af nedenstående politikere tror du, er ministre i den nuværende regering?". Udover Henrik Høegh skulle deltagerne forholde sig til, om Karen Ellemann, Lykke Friis, Inger Støjberg, Troels Lund Poulsen, Gitte Lillelund Bech, Hans Christian Schmidt, Tina Nedergaard, Benedikte Kiær og Charlotte Sahl-Madsen er en del af regeringen.
84 procent af de adspurgte havde styr på, at Karen Ellemann (miljøminister og minister for nordisk samarbejde) er en del af regeringen, og dermed var hun den af de angivne ministre, som scorede højest i undersøgelsen.
Næstlavest scorede videnskabsminister Charlotte Sahl-Madsen, som 50 procent af danskerne tror er minister.
Seneste artikler
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Drilske rumænere slår Nykøbing Falster i Champions League
Vejrguderne holdt hånden over Æblets Dag
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker