Den tidligere politiske ordfører Henrik Sass Larsen (S) går nu til Ombudsmanden, fordi han ikke kan få indsigt i sin egen sag om sikkerhedsgodkendelse. Det skriver Ekstra Bladet fredag.
Avisen erfarer, at Ombudsmand Hans Gammeltoft-Hansen personligt er gået ind i sagen.
Han undersøger konkret Henrik Sass Larsens klage over, at Justitsministeriet har nægtet den detroniserede toppolitiker indsigt i hans egen sag om den manglende sikkerhedsgodkendelse.
Derudover har Sass yderligere klaget over en række punkter - herunder at myndighederne pålagde han tavshedspligt om, hvad PET har skrevet i de såkaldte anmærkninger om ham, skriver avisen.
Sass og hans advokat mener det godtgjort, at den pålagte tavshedspligt er retsstridig og frit opfunden til lejligheden.
Sass og advokaten fremfører i klagen, at den påståede tavshedspligt umuliggør, at Sass på en rimelig måde kan forklare og forsvare sit omdømme over for offentligheden.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned