Her er forløbet om en reform af folkeskolen
Foto: Keld Navntoft /Scanpix
Keld Navntoft /Scanpix
* Forhandlingerne om en ny reform af folkeskolen fortsætter onsdag og torsdag.
* Den nye reform skal efter planen træde i kraft i skoleåret 2014/15.
* Regeringen fremlagde sit forslag til reformen i december sidste år, og forhandlingerne begyndte efter nytår.
* Hovedpunkterne i regeringens forslag er en længere skoledag, som vil betyde mere undervisning i især dansk og matematik og give plads til aktivitetstimer, hvor pædagoger og lærere skal hjælpe med lektier og understøtte leg og bevægelse.
* Forligskredsen består ud over regeringen af Venstre, Konservative og Dansk Folkeparti, og alle partier skal være enige om reformen, hvis en aftale skal falde på plads inden et fremtidigt folketingsvalg.
* Venstre, Konservative og Dansk Folkeparti er indstillet på en længere skoledag, men de presser på for at få aktivitetstimerne ud af reformen.
* Forårets lockout af lærerne på grund af sammenbruddet i overenskomstforhandlingerne og efterfølgende regeringsindgreb har ikke direkte noget med reformen at gøre.
* Dog forudsætter reformen mere undervisningstid hos den enkelte lærer, hvilket er blevet muliggjort gennem den nye overenskomst.
/ritzau/
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet