Hjemløse skal have tag over hovedet

Venstre kræver nu, at antallet af hjemløse bringes ned. Selv om partiets socialordfører, Ellen Trane Nørby, er tilfreds med, at der for første gang i mange år ikke bliver flere hjemløse, så understreger hun, at det ikke er godt nok. En kortlægning af hjemløsesituationen, som Det Nationale Forskningscenter for Velfærd (SFI) har udført, viser, at 4998 personer må tilbringe natten på herberger, varmestuer, værestuer eller på gaden.

- Tallet har ellers været stigende, så det er positivt, at det er nu er stagneret. Det viser at vores indsats virker, men der er selvfølgelig ingen grund til, at kommunerne nu hviler på laurbærbladene. Tallet er for højt og skal nedbringes. Der skal stadig bygges flere boliger til de hjemløse. Men man skal huske på, at det ikke kun handler om penge: Det handler også om måden, man gør tingene på, siger Ellen Trane Nørby.

Ifølge forsker Lars Benjaminsen giver SFI's kortlægning et øjebliksbillede af hjemløsesituationen.

- På et givet tidspunkt kan vi regne med, at minimum 5000 personer, er ramt af en hjemløshedssituation, siger Lars Benjaminsen, som er forsker hos SFI.

Den væsentligste årsag til hjemløshed er misbrug af narkotika, hash, alkohol eller medicin, mens den næstvigtigste faktor er psykisk sygdom. Men økonomien spiller også en rolle. 19 procent af dem, som befinder sig i en hjemløshedssituation, er blevet hjemløse, fordi de er sat på gaden.

Tællingen viser, at 506 personer sover på gaden, mens 1086 sover hos familie og venner. 70 procent af de hjemløse har misbrugsproblemer, mens 37 procent lider af psykisk sygdom.

/ritzau/

4998 danskere lever stadig uden tag over hovedet. Det viser SFI's nyeste hjemløsetælling. Og det er for mange erkender Venstre, der vil have tallet ned.

Offentliggjort Sidst opdateret