Hjort: S og SF mangler over 11 milliarder

Socialdemokraterne og SF vil ifølge regeringen lede Danmark ud på gyngende økonomisk grund.

Finansministeriet har nu regnet på den økonomiske plan, som de to partier fremlagde i sidste uge, og dommen er hård. Helle Thorning-Schmidt og Villy Søvndal mangler mindst 11 milliarder kroner, og det røde hul i statskassen kan ifølge ministeriet ende på helt op til 29 milliarder kroner, når man ser på de langsigtede konsekvenser.

Endelig lever planen ikke op til de økonomiske krav, som EU stiller til sine medlemslande.

S og SF's plan blev fremlagt i sidste uge og indeholder oppositionens bud på, hvordan Danmark kan komme ud af den økonomiske krise uden at skære ned i velfærden.

Et af hovedbudskaberne i planen er, at danskerne i gennemsnit skal arbejde en time mere om ugen. Derudover skal seniorer blive på arbejdsmarkedet så længe som muligt.

Blandt andet skal efterlønsbidraget sættes op mod et tilsvarende nedslag i a-kasse-bidraget.

Unge skal et halvt år hurtigere igennem uddannelsessystemet. Det skal blandt andet ske ved at tilbyde højere SU og lavere adgangskrav til unge, der begynder tidligt på uddannelsen.

Samtidig skal der ryddes op i erhvervsstøtteordningerne, og bankerne og multinationale selskaber skal betale mere i skat.

Ifølge planen skal det på sigt løse problemerne med underskud på statens budgetter og bane vejen for en udvikling af kommuner og regioners tilbud til borgerne.

/ritzau/

Den økonomiske plan fra S og SF mangler ifølge Finansministeriet mindst 11 milliarder kroner. Den lever heller ikke op til EU's krav, lyder dommen.

Offentliggjort Sidst opdateret