Finansminister Claus Hjort Frederiksen (V) opfordrer danskerne til ikke at bekymre sig for meget trods et historisk underskud på 86 milliarder kroner på næste års finanslov. I stedet opfordrer finansministeren os alle til at sparke gang i økonomien ved at få gang i dankortet.
- Jeg så gerne, at danskerne går ud og køber et hus, køber nogle forbrugsgoder - svinger dankortet - for det er det, som vi har brug for. Det er det, vi har brug for og som kan hjælpe os, siger Claus Hjort Frederiksen.
I starten af 1990'erne lød opfordringen: "Støt Nyrup, køb møbler" - med henvisning til den da nytiltrådte Nyrup-regerings forsøg på at kickstarte det økonomiske opsving. Nu henviser finansministeren til, at de fleste danskere til næste år vil have en endnu bedre økonomi end i år, så intet bør holde dem tilbage fra at få tegnebogen frem. Ifølge Claus Hjort Frederiksen skal "en god dansker" derfor kigge på sin økonomi og konstatere, at det går så godt, at der ikke er nogen grund til at holde sig tilbage.
/ritzau/
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde