* 27 milliarder kroner over ti år sættes af til ophobede udfodringer på forsvarsområdet:
- Af dem går 11,5 milliarder kroner til materiel efter køb af F-35 kampfly. Det skal opdateres, så det er på niveau rent teknologisk.
- 8,5 milliarder sættes af til efterslæb på blandt andet kaserner og bygninger samt it-systemer.
- 6,8 milliarder kroner sættes af til "nødvendige beslutninger" - det dækker blandt andet over udgifter til udvalgte bidrag til EU og Nato.
* 11 milliarder over ti år går til nye investeringer, der blandt andet skal sikre yderligere rekruttering.
- Af dem går 2 milliarder kroner til investeringer i yderligere personel.
- 9 milliarder går til materiel.
* Et ekspertudvalg oprettes i kølvandet på en hård kritik af økonomistyringen i Forsvarsministeriet fra Rigsrevisionen. Udvalget skal arbejde i tre spor:
- Udvalget skal komme med anbefalinger til, hvordan en stærkere tværgående og mere transparent økonomistyring skabes.
- Udvalget skal belyse fordele og ulemper ved modeller for den fremtidige organisering og ledelsesstruktur i Forsvaret.
- Udvalget skal komme med anbefalinger til, hvordan der kan skabes mulighed for omprioritering og effektiviseringer i forligsperioden.
Kilde: Forsvarsministeriet.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned