Hvor det går! Nu skal Sydbanen have en alvorlig indsprøjtning. Vi skal have flere hurtige tog imellem Nykøbing F. og København med få stop.
Jeg vil derfor foreslå, at når DSB har så megen fart på, at visse tog forsatte ud ad grenen til Gedser.
Måske ikke og dog. Begynd med påsken, herefter de skæve helligdage og så, når vi når frem til de tre sommermåneder samt skolernes efterårsferie og omkring juletid, at få hurtigtogene til og fra Gedser med forbindelse til Scandlines-færgernes totimers drift. Det er på disse tider og årstider, at folk rejser. Derfor, giv dem hurtige forbindelser til Gedser og videre til Østeuropa.
Når DSB er begyndt at opbygge gode tog til alle, og Gedser-banen er blevet en del af det danske skinnenet, må vi også huske på, at Gedser er udvalgt som nyt yderområde med støtte fra Folketinget.
Men DSB har lyttet til fornuften: Flere tog på Gedser-banen. Tak DSB / Banedanmark.
Ingolf Møller Pedersen
Grænge Skovvej 14
4891 Toreby L.
Seneste artikler
Løb efterårsferien ind med sørgebind
- Jeg kan jo sige tak til René tusind gange, men der findes ikke ord for det
Par åbner Æblets Dag
Da tipsklubben skulle på ferie, klappede fælden for kasserer
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde