Hvem går sammen med hvem ved valget?

Når kommunalvalget på næste tirsdag, den 17. november, er overstået, kan det meget vel få afgørende betydning for magtfordelingen i byrådet, hvem der er i valgforbund med hvem.

I Guldborgsund Kommune er der på forhånd indgået tre valgforbund, mens Socialdemokraterne, Dansk Folkeparti og Kristendemokraterne på forhånd har valgt ikke at binde sig til nogen andre partier eller lister.

De tre valgforbund, som er indgået er mellem:
 
Konservative (C), Liberal Alliance (I) og Venstre (V).
SF (F) og Enhedslisten (Ø).
Radikale (B), Nyt Guldborgsund (G) og Borgernes Liste (U).

Såvel Venstre som Nyt Guldbrogsund har på forhånd udvist interesse for at indgå en konstitueringsaftale med Dansk Folkepartis René Christensen.

Ved sidste valg fik valgforbundet mellem Konservative, Liberal Alliance (der ikke eksisterede dengang) og Venstre ialt otte af de 29 mandater i byrådet.
Valgforbundet mellem SF og Enhedslisten opnåede to pladser i byrådet, begge til SF.
Valgforbundet mellem Radikale, Nyt Guldborgsund og Borgernes  Liste (der ikke eksisterede dengang) opnåede samlet seks mandater.

Socaildemokraterne blev byrådets største parti ved sidste valg med 11 mandater, mens Kristendemokraterne ikke kom ind. Dansk Folkeparti opnåede to mandater.

Se her hvem, der har dannet valgforbund med hvem op til valget i Lolland Kommune.

En række partier og lister har på forhånd indgået valgforbund. Se her, hvem der samarbejder i kampen om magten i Guldborgsund Kommune.

Offentliggjort Sidst opdateret