I mange kommuner er et de store emner kommuneskatten og ikke mindst grundskyldspromillen. Her arbejder man på at tiltrække nye erhverv, f.eks. med gunstigere vilkår for erhverv, mindre skat og ikke mindst lavere grundskyldspromille. Hvor er Venstre og Guldborgsundlisten henne i den lokale debat?
Hvorfor er det pludselig, at alle har travlt med at garantere, at der bestemt ikke sker flere skolelukninger i næste valgperiode?
Vi blev, så vidt jeg husker, forsikret, at det var en jætte god ting, og det havde absolut ingen indflydelse på de lokale huspriser. Ja, faktisk var det fordel for det faglige udbytte m.v.
Hvor er alle disse argumenter dog blevet af? Vil det sige, at små skoler nu pludselig er en gevinst for kommunen, og dermed at den nye struktur var en fejl at gennemføre?
Jens P. Mølgaard
Idestrup
Seneste artikler
Vild nat: Så voldsomme var brandene
Vild nat: Tre brande og indbrud i guldsmed på Lolland
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker