Ikke mange hænder i S-SF-skatteudspil

Der bliver næsten ingen skattegevinst ved at gå fra dagpenge til beskæftigelse, hvis Socialdemokraternes og SF's skatteudspil bliver til virkelighed.

Det viser beregninger, som Danske Bank har foretaget for Ritzau.

S-S-udspillet indeholder en stigning i beskæftigelsesfradraget på 6000 kroner. Stigningen kan implementeres på forskellige måder, men fælles for dem alle er, at den maksimalt vil give en skattelettelse på 2010 kroner i en gennemsnitskommune til næste år - faldende til 1530 kroner i 2019, hvis man har en årsindkomst på mindst 320.000 kroner.

Er indkomsten mindre, bliver effekten også mindre. Har man for eksempel en indkomst på 225.000 kroner, bliver lettelsen til næste år på 1413 kroner - faldende til 1076 kroner i 2019, viser beregningerne.

Samtidig vil Socialdemokraterne og SF hæve dagpengene med 2000 kroner for at kompensere for højere sundhedsafgifter. Det svarer til 1255 kroner efter skat. Dagpengene stiger således mere, end de laveste indkomster får i skattelettelse på længere sigt. For alle andre er der tale om, at gevinsten ved at gå fra dagpenge til beskæftigelse maksimalt stiger med 63 kroner om måneden nu, og med 23 kroner om måneden på længere sigt.

Langt de fleste danskere vil samlet set få en større indkomst efter skat, hvis Socialdemokraternes og SF's forslag bliver gennemført, men det vil ikke komme til at øge arbejdsudbuddet i væsentlig grad, vurderer Danske Bank.

- Udspillet vil stort set ikke bidrage til at få flere i arbejde. Faktisk vil det direkte mindske gevinsten ved at arbejde for de højeste og de laveste indkomster og yderligere forværre og forvride beskatningen af opsparing og investering, siger økonom Las Olsen fra Danske Bank.

/ritzau/

Der er ikke den store tilskyndelse til at gå fra dagpenge til beskæftigelse, hvis S og SF's skatteudspil bliver gennemført, viser bankberegninger.

Offentliggjort Sidst opdateret