Ingen bybus på valgdage

Formanden for valgbestyrelsen i Lollandkredsen, borgmester Holger Schou Rasmussen (S), kan se problematikken i, at borgerne kan blive forhindret i at udføre deres borgerrettighed, at stemme, fordi busserne ikke kører. Foto: Jan Knudsen/Arkiv

Når valget falder i en weekend eller på en helligdag, må der fremadrettet sættes almindelig hverdagsbuskørsel i funktion, mener borgmester

Offentliggjort Sidst opdateret

LOLLAND Der er valg til Europa-Parlamentet på søndag og til Folketinget på grundlovsdag - 5. juni.

Grundlovsdag er i princippet en helt almindelig arbejdsdag, men bliver i lukkeloven betragtet som en helligdag - og busserne kører efter køreplanen for lørdage. Så der er ikke nogen bybusser, der kører på de to valgdage, da der ikke kører bybusser efter klokken 17 på hverdage og i weekenderne.

Problemet er påpeget af Jonna Lund Hansen, Nakskov.

- Det er Trafikselskabet Movia, der betjener hele Region Sjælland, og jeg vil tage problematikken med til drøftelse i Kommunekreds Sjælland, hvor de 17 kommuner mødes, siger borgmester Holger Schou Rasmussen (S) og fortsætter:

- Mange af kommunerne har jo også et stort, geografisk areal som Lolland, og jeg mener, at vi må betragte EU-valgdagen hver femte år - som typisk ligger på en søndag - som en dag, hvor der skal køres hverdagskørsel.

- Vedrørende folketingsvalg er der tradition for, at det afvikles på en tirsdag - og jeg synes i øvrigt, at grundlovsdag er en fin valgdag - men når valget falder på en helligdag, mener jeg, at der fremadrettet må sættes almindelig hverdagskørsel i funktion, siger Holger Schou Rasmussen.

Vælgerne har dog mulighed for at brevstemme. Sidste frist til EU-valget er i dag, torsdag, og ellers tilbydes gratis kørsel på valgdagen med flextrafik fra ens adresse til valgstedet - hvis man ikke har mulighed for at benytte offentlig servicetrafik på valgdagen. Til valgdagen på søndag til EU-Parlamentet udløb fristen dog i går, onsdag, men kommunen annoncerer snart med bestilling af flextrafik til næste valgdag.