En af Danmarks topprioriteter som formand for Nordisk Ministerråd i 2010 er at gøre alt, hvad der er muligt for at hjælpe den kriseramte islandske nation økonomisk på fode igen. Det siger minister for nordisk samarbejde, Bertel Haarder (V).
- Det er ikke noget vi har skrevet ind i vores program for formandskabet, fordi det er en sag, der udvikler sig hele tiden. Men det har absolut topprioritet, siger Bertel Haarder.
Han tilføjer, at der ikke er nogen grund til, at Danmark og de øvrige nordiske lande skulle trække i en modsat retning, da det er hans klare indtryk, at Island og den islandske regering er indstillet på at opfylde deres forpligtelser.
Bertel Haarder vil ikke spekulere i konsekvenserne af et eventuelt nej i folkeafstemningen om den såkaldte Icesave-lov, som handler om Islands statsgaranti til den britiske og hollandske indskydere i den krakkede islandske netbank.
I det bredere perspektiv agter det danske formandskab at videreføre arbejdet med at fastholde Nordens position som en stabil, konkurrencedygtig og innovativ region i verden.
- Norden skal tænke fremad og visionært, men også konkret og praktisk, hvis vi fortsat vil gøre os gældende på den europæiske og brede internationale scene, siger Bertel Haarder.
Det generer bare den nordiske samarbejdsminister, at der er stadigt større problemer med intern kommunikation i Norden. Han har derfor taget initiativ til en to-dages sprogkonference i april.
- Vi forstår hinanden dårligere og dårligere, og det er ikke holdbart. Som undervisningsminister vil jeg sørge for, at de øvrige nordiske sprog igen bliver obligatorisk pensum i danskundervisningen, siger Bertel Haarder.
/ritzau/
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde