Den tidligere konservative sundhedsminister Jakob Axel Nielsen forlader Folketinget 1. november for at blive ny direktør for Aleris Privathospitaler.
Det bekræfter han over for Ritzau. På den måde er den tidligere ministers fremtid afklaret, efter at han for en måned siden bebudede, at han ville forlade Folketinget.
- Jeg har fået en del tilbud på det seneste. Jeg har været i spil til jobbet i lang tid, og vi har haft mange møder. Så skrev jeg kontrakt i går, siger Jakob Axel Nielsen, der fortæller, at han ikke havde tilbuddet på hånden, da han offentliggjorde sin beslutningen om at forlade Folketinget i midten af august.
Med sit nye job kommer Jakob Axel Nielsen til at stå i spidsen for fem landsdækkende privathospitaler, der også beskæftiger sig med ældrepleje samt børne- og ungdomspsykiatri.
/ritzau/
Seneste artikler
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Føler de bliver druknet: Først var der ingen bilag – så kom der 16
Tyve fældet, da vildmarksbad selv slog alarm
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde