Folketinget har genoptaget sin åbningsdebat, efter at Enhedslistens politiske ordfører, Johanne Schmidt-Nielsen, er kørt på hospitalet. Hun meldes i bedring.
Torsdag aften faldt Johanne Schmidt-Nielsen sammen på talerstolen, hvor den ellers meget veltalende politiker begyndte at tale usammenhængende og til sidst ikke kunne finde ordene.
- Det er jeg ked af, at V og K og d. d... d, var det sidste hun sagde, inden den konservative Tom Behnke, som lige havde været i politisk clinch med hende, løb op på talerstolen og greb hende og var med til at bære hende ud, mens folketingsmedlemmerne så chokerede til.
Inden mødet blev genoptaget meddelte mødeleder Helge Adam Møller, at Johanne Schmidt-Nielsen var kommet til hospitalet sammen med partikammerat Line Barfod og havde det betydeligt bedre.
/ritzau/
Seneste artikler
For første gang i lang tid: Guldborgsund speeder op for grøn omstilling
Stort flertal stemte kæmpe besparelser igennem
"Alternativet var, at historien var blevet ufortalt og stadig havde befundet sig i mørket"
Christian fortsatte med at slå stikkeren, der lå forsvarsløs på jorden, mens kvinden slog ham på ryggen...
Skud, håndgranater og rockerkrig: Lokal Bandidos-boss fortæller nu den blodige historie
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker