Jon Stephensen forkorter orlov og er tilbage i Folketinget
Jon Stephensen har meldt sig ud af Moderaterne, men han har beholdt sit mandat. (Arkivfoto). Foto: Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix
Løsgænger Jon Stephensen ville have holdt orlov indtil oktober, men er allerede nu tilbage i Folketinget.
Folketingsmedlem og løsgænger Jon Stephensen er vendt tidligere tilbage til Folketinget tidligere end ventet.
Det skriver Ekstra Bladet.
Stephensen, der for nylig har meldt sig ud af Moderaterne efter mistillid fra folketingsgruppen, har tidligere sagt, at han ville fortsætte selvbetalt orlov frem til Folketingets åbning 3. oktober.
Men han er altså tilbage mere end en måned tidligere end annonceret.
Jon Stephensen tog orlov fra Folketinget i april efter en række møgsager, blandt andet omhandlende upassende beskeder til en 19-årig kvindelig partifælle.
Han skrev blandt andet til hende, at hun virkede klog, og at hun var "smuk med den lækreste krop".
Han meddelte torsdag i sidste uge, at han havde meldt sig ud af Moderaterne, men han beholder sit mandat.
Det skete, efter at Moderaternes folketingsgruppe tirsdag havde haft et møde, hvor der ifølge partiet var enighed om, at Jon Stephensen ikke kunne vende tilbage til gruppen.
Moderaterne fortalte ellers undervejs i Stephensens orlovsperiode, at han måske kunne vende tilbage, og at han havde mulighed for at få sit kulturordførerskab tilbage.
Partiets leder, Lars Løkke Rasmussen, har fortalt, at det var ham, der overbragte beskeden til Stephensen, der fik at vide, at han ingen fremtid havde i partiet.
- Hele folketingsgruppen havde den følelse, at Moderaterne ville være et bedre sted, hvis Jon ikke kom tilbage. Så det har jeg meddelt ham i klare, utvetydige vendinger, sagde Løkke til TV 2 torsdag.
Jon Stephensens afgang fra Moderaterne betyder også, at regeringen er blevet et mandat mindre - fra 89 til 88 - men stadig har flertal med de nordatlantiske mandater.
Det har indtil videre ikke været muligt at få en kommentar fra Jon Stephensen om udmeldelsen.
/ritzau/
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned