Jordemor på ski når fødende kvinde

En fødende kvinde i den bornholmske by Tejn får nu hjælp fra en jordemor.

De voldsomme snemasser forhindrede ellers en anden jordemor i at nå frem, men nu har en jordemor på ski krydset snemasserne og er fremme ved kvinden. Det oplyser familien til eb.dk

I forvejen er der en læge hos den fødende kvinde, oplyser politiet.

Den jordemor, der oprindelig var på vej til Tejn, sidder fast i sneen, selv om hun er om bord i en pansret mandskabsvogn (PMV), men snemasserne er lørdag morgen så massive på Bornholm, at selv ikke militærkøretøjet, som Hjemmeværnet bestyrer, kan trænge igennem sneen.

Tre gummigeder forsøger at grave PMV'en fri, men snedriverne er mellem tre og fire meget høje, så det tager lang tid.

Politiet fraråder fortsat al udkørsel på øen, og det er endnu ikke lykkes at rydde vejene. Vagtchef Jan Kragbæk tør ikke sige noget om, hvornår der kan komme hul igennem på vejene. Derfor sidder mange mennesker også fortsat i Rønne, hvor de strandede på vej til julebesøg.

Vejret betyder også, at mange bornholmske kirker aflyser gudstjenester juledag.

/ritzau/

En jordemor på ski er nået frem til en fødende bornholmsk kvinde.

Offentliggjort Sidst opdateret