K blokerer for liberalisering af apoteker

Apotekersektoren bliver alligevel ikke liberaliseret som led i en vækstplan fra regeringen.

Forslaget var ellers med, da regeringen i november kom med udspillet 'Vækst og fornyelse gennem øget konkurrence', men nu trækker regeringen forslaget tilbage efter ønske fra Det Konservative Folkeparti.

- Vi har været meget lunkne fra starten af. Vi frygter, at afstanden til et apotek bliver for lang i yderområder, så alle mennesker ikke har let ved at komme til at apotek, siger Carina Christensen, der er erhvervs- og forbrugerordfører for De Konservative.

- Hvis markedet bliver sat frit, frygter vi, at nogle ganske få aktører vil tage over og koncentrere handlen i nogle få storbyer, siger hun.

Men det er ikke kun hensynet til yderområder, der skaber konservativ modstand. Partiet ønsker også at have styr på, hvem der hjælper kunderne på apoteker landet over.

- I dag er det højtuddannede farmaceuterne, der betjener, når vi kommer ind på et apotek. Det er meget vigtigt. Hvis man åbner for, at hvem som helst kan drive apotek, så frygter vi for, om borgerne får den tilstrækkelige håndsrækning, siger Carina Christensen.

Erhvervsordføreren stiller sig også meget tvivlende overfor, om det overhovedet skaber vækst at liberalisere apoteker.

- Det har vi meget svært ved at se. Tværtimod tror vi, at det kan have negative konsekvenser for borgerne, og det er vi ikke villige til at sætte over styr, siger Carina Christensen.

Forhandlingerne om regeringens vækstplan begynder torsdag.

/ritzau/

Liberalisering af apoteker bliver nu pillet ud af regeringens vækstplan efter konservativt ønske.

Offentliggjort Sidst opdateret