De danske banker vil mere end nogen anden sektor lukrere på den lettelse i selskabsskatten, som regeringen lægger op til.
Men skattelettelsen skal målrettes den producerende del af industrien, og derfor skal bankerne ikke have del i festen. Det siger en af fortalerne for den lavere selskabsskat, finans- og skatteordfører Mike Legarth fra De Konservative til Morgenavisen Jyllands-Posten.
- Det kan godt være, at vi skal fritage bankerne for selskabsskattenedsættelsen. Det er jeg selv fortaler for. Vi skal skabe mest mulig værdi for de producerende virksomheder, siger Mike Legarth.
Jyllands-Posten offentliggør en analyse som Danske Markets Equities har foretaget af effekten af en selskabsskattelettelse for de mest handlede selskaber på fondsbørsen, C20-selskaberne.
Den viser, at banker som Jyske Bank og Sydbank vil kunne forøge deres resultater med seks-syv procent, hvis selskabsskatten sænkes fra 25 til 20 procent, mens for eksempel Novozymes, A.P. Møller - Mærsk, DSV og NKT kun vil få en effekt på en-to procent på bundlinjen.
Men at den udskældte finanssektor får den største skattelettelse, bør ikke bremse idéen om en lavere selskabsskat, der grundlæggende er god for dansk erhvervsliv, mener Carsten Koch, der som direktør for Lønmodtagernes Dyrtidsfond står som ejer af mange danske virksomheder og følger erhvervsklimaet tæt.
- En sænkelse af selskabsskatten er en rigtig god måde at skabe mere dynamik i samfundet på. Det er helt klart at foretrække frem for mere målrettede erhvervsstøtteordninger, siger Carsten Koch.
- Man bare kan hæve bankernes lønsumsafgiftbetalinger tilsvarende, så effekten af skattelettelsen for dem neutraliseres, siger han.
/ritzau/
Seneste artikler
Bent gør det ikke for priserne, men fik én alligevel
Guide til aktiviteter i efterårsferien
Omfattende strømafbrydelse ramte dele af Falster
Antallet af hjemløse stiger markant på Lolland
Løb efterårsferien ind med sørgebind
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde