K lancerer "tryghedspakke"

De Konservative lancerede torsdag en "tryghedspakke", som skal tage kriminalitet i opløbet. Den har særligt fokus på skolerne og indeholder bl.a. tilbud om lektiehjælp til udsatte børn, så de ikke lokkes med i bander.

Demokrati, frihedsrettigheder og kristendom skal opprioriteres på skoleskemaet som værn mod radikalisering og ekstremisme. I udsatte byområder skal der etableres sportslejre for at give børn og unge mulighed for at dyrke idræt i ferieperioder, hvor kommunale institutioner og andre fritidstilbud er lukket.

Samtidig skal der sættes markant hårdere ind over for den lille restgruppe af unge, der begår stadig grovere kriminalitet. Det skal ikke længere være gratis at begå kriminalitet, fordi man er under 15 år og dermed under den kriminelle lavalder.

En ungdomskommission, som justitsminister Lene Espersen har nedsat, skal komme med forslag til, hvordan man forebygger ungdomskriminalitet, fremgår det. For at bremse radikalisering skal politiet samarbejde langt bedre med de muslimske miljøer i Danmark og "etablere partnerskaber" i miljøerne.
/ritzau/




Det skal være mere trygt at færdes på gaderne og i nattelivet. De Konservative vil sætte ind i skoler og ungdomsmiljøer.

Offentliggjort Sidst opdateret