K siger nej til lavere løn i Folketinget

Den konservative gruppeformand, Henriette Kjær, melder nu klart ud: Der er ingen grund til, at folketingsmedlemmer skal gå ned i løn.

- Vi støtter det ikke, siger hun.

Forslaget kom på bordet, da regeringen fremlagde sin genopretningsplan for dansk økonomi. En del af planen var, at overførselsindkomster skulle fastfryses, og at ministrene skulle gå fem procent ned i løn. Det fik Venstres politiske ordfører, Peter Christensen, til at mene, at folketingsmedlemmer skulle have samme medicin.

- Det, vi har bedt alle danskere på overførselsindkomst om, er, at de skal leve for det samme i 2011 og 2012, som de gør i 2010. Og den samme medicin bør vi folketingsmedlemmer også tage. Hvis vi ikke regulerer lønnen i to år, svarer det til en lønnedgang til godt fem procent, sagde Peter Christensen til Berlingske Tidende.

Men Henriette Kjær siger nu, at overførselsindkomsterne ikke blev låst fast i den endelige aftale, som regeringen indgik med Dansk Folkeparti.

- Det var tale om, at man skulle fastfryse lønnen for folketingsmedlemmer, da man talte om fastfryse overførselsindkomster, siger Henriette Kjær.

Berlingske Tidende citerer tirsdag flere folketingsmedlemmer fra Venstre og Konservative, der også er imod en lønnedgang.

/ritzau/

De Konservative afviser nu, at folketingsmedlemmer skal gå ned i løn.

Offentliggjort Sidst opdateret