K-spidskandidats rådgiver står på spring til Folketinget

Niels Flemming Hansen har været spidskandidat for De Konservative i EU-valget. Partiet fastholdt sit ene mandat. Her ses han til valgfesten hos De Konservative søndag aften. Foto: Nils Meilvang/Ritzau Scanpix

Frederik Bloch Münster har siden februar hjulpet spidskandidat Niels Flemming Hansen (K) i EU-valgkampen.

Offentliggjort Sidst opdateret

Hvis De Konservatives spidskandidat ved EU-parlamentsvalget, folketingsmedlem Niels Flemming Hansen, får partiets ene mandat, så afløses han i Folketinget af Frederik Bloch Münster, der siden februar har arbejdet som særlig rådgiver for netop Niels Flemming Hansen i forbindelse med valget.

Niels Flemming Hansen er valgt ind i Folketinget i Sydjyllands Storkreds, og her er Frederik Bloch Münster førstesuppleant.

- Det har været en dejligt oplevelse. Der er tit sådan en opfattelse af, at for at man selv skal opnå noget, så skal andre lide et nederlag. Niels Flemming og jeg har skabt et scenarie, hvor vi begge vinder, når vi vinder, siger Frederik Bloch Münster.

De personlige stemmetal ventes at blive talt og offentliggjort senere mandag. Først derefter kan De Konservative med sikkerhed konstatere, at Niels Flemming Hansen tager fem år i EU-Parlamentet, mens Frederik Bloch Münster kommer i Folketinget.

Men det ser fornuftigt ud, lyder det fra Frederik Bloch Münster mandag ved middagstid.

De Konservative fik 8,8 procent af stemmerne ved søndagens valg. Det var 2,6 procentpoint bedre end ved det seneste EU-valg i 2019. Mandatmæssigt gjorde det ingen forskel. Det giver igen ét mandat.

Frederik Bloch Münster og Niels Flemming Hansen har kendt hinanden siden 2016. Fra 2016 til 2020 var Frederik Bloch Münster studentermedhjælper hos De Konservative.

- Skal man komme med den sjove bemærkning, kan man sige, at vi er borgerlige mennesker, så vi kan godt lide gode incitamentsstrukturer, siger Frederik Bloch Münster.

Han er mere end klar til at tage en tørn i Folketinget.

- Jeg er så klar. Jeg står ude på sidelinjen, jeg har benskinner på, og jeg er klar, siger Frederik Bloch Münster.

Niels Flemming Hansen har siddet i Folketinget siden 2019. Han er i dag formand for Europaudvalget i Folketinget samt partiets EU- og Europaordfører.

/ritzau/