Kaffeklubben består

Af Jakob Poulsen og Marta Gramstrup Rasmussen

Selvom hverken Henrik Brodersen (O) ellerVibeke Grave (A) er sikret en plads i Folketinget, forsikrer både Henrik Høegh (V) og René Christensen, at Kaffeklubben vil fortsætte sit arbejde for landsdelen.

- Det ser ud som om, at Kaffeklubben får medlemmer fra mindst tre partier. Og det er vigtigt, at det er tre rimeligt store partier, så Kaffeklubben kan dække bredt, sagde Henrik Høegh tidligere på aftenen med henvisning til, at både han, René Christensen og Lennart Damsbo-Andersen (A) er genvalgt.

- Jeg vil gøre alt for, at vi kan fortsætte med maksimalt samarbejde i Kaffeklubben, og at vi gør, hvad vi kan for at vi har indflydelse, tilføjer han og pointerer, at formen for Kaffeklubben vil være den samme.

René Christensen er da også klar til at fortsætte arbejdet.
- Jeg skal være den første til at lægge kontor til, siger han og peger på praktikpladser og net i togene herned som områder, der skal arbejdes for i klubben.

Foto: Arkivfoto: Ingrid Riis

Selvom det kun bliver med tre medlemmer består Kaffeklubben, slår de genvalgte lokale politikere fast.

Offentliggjort Sidst opdateret