Kjærgaard: Spindoktor stod bag skattekonto
I 2010 dukkede der en særlig konto op i Skat til borgere, der frivilligt ville betale lidt ekstra til den fælles samfundshusholdning.
Men den konto var i virkeligheden oprettet med det formål at fange den daværende opposition med nuværende statsminister Helle Thorning-Schmidt (S) i spidsen på det forkerte ben.
Sådan lyder påstanden fra Ekstra Bladets journalist Jan Kjærgaard, der afgiver forklaring under vidneansvar for Skattesagskommissionen tirsdag.
- Idéen var fra Peter Arnfeldt - en gimmick kan man kalde det, siger Kjærgaard.
Ekstra Bladets journalist peger dermed på daværende skatteminister Troels Lund Poulsens (V) spindoktor Peter Arnfeldt som en person, der via medierne forsøgte at ramme Helle Thorning-Schmidt på spørgsmålet om hende skattebetalinger.
Peter Arnfeldt skal først vidne for kommissionen onsdag og må efter reglerne ikke være til stede under andre vidners forklaring.
"Gimmicken" gik ifølge Kjærgaard ud på, at Venstre i folketingssalen ville spørge Helle Thorning-Schmidt og Villy Søvndal (SF), om de betalte for lidt i skat.
Derefter kunne Kjærgaard konfrontere dem med kontoen og spørge, hvorfor de ikke betalte ind på den.
For at kunne gøre det skulle Kjærgaard søge aktindsigt i en henvendelse fra en borger, der angiveligt havde spurgt Skatteministeriet om en sådan konto.
- Nogle gange tager det 14 måneder at få aktindsigt, denne gang tog det minutter, siger Jan Kjærgaard.
Dermed antyder han, at Peter Arnfeldt sørgede for, at Ekstra Bladet fik særlig hurtig aktindsigt, fordi det ville skade Helle Thorning-Schmidt, hvis avisen skrev historien.
Sagen resulterede i et par artikler i Ekstra Bladet som avisens dækning af Folketingets afslutningsdebat det år.
/ritzau/
Seneste artikler
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Russisk tv viser video fra helikopter-drama ud for Gedser
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub