Knuthenborgmøller kan blive konflikt nr. 126
Foto: Kæmpevindmøllerne var i sidste måned til diskussion på et borgermøde. Foto: Per Houby
Kæmpevindmøllerne var i sidste måned til diskussion på et borgermøde. Foto: Per Houby
Når protestgruppen i Hunseby melder sig ind i Landsforeningen Naboer til Kæmpevindmøller, bliver de planlagte vindmøller ved Knuthenborg til vindmølle-konflikt nummer 126 i landet.
Vindmølleprojekter over alt i landet møder konstant protester fra bekymrede naboer. I Hunseby er det lige nu tre planlagte vindmøller ved Knuthenborg, der har skabt en konflikt. Og når naboerne melder sig ind i Landsforeningen Naboer til Kæmpevindmøller, bliver de planlagte vindmøller i området til vindmølle-konflikt nummer 126 i landet. Det skriver Jyllands-Posten i dag.
Ifølge avisen mener gruppen i Hunseby, at det er forkert at opstille kæmpemøller på en gammel herregårdsmark. Samtidig er de kede af, at få de store møller som naboer.
På den anden side af konflikten sidder godsejer Christoffer Knuth fra Knuthenborg. Han forstår ikke kritikken, for han kommer selv til at bo tæt på vindmøllerne og mener i øvrigt, at de blot er med til at signalere, at godset støtter bæredygtig energi og naturbevarelse, skriver Jyllands-Posten.
Christoffer Knuth har fået de lokale politikeres støtte, og forslaget er lige nu i høring. Ifølge Jyllands-Posten håber borgergruppen dog på at kunne rejse en proteststorm, så det ender med, at politikerne alligevel ikke vil gennemføre planerne.
Seneste artikler
Så du nordlyset? Må vi se dine billeder?
Åbner for drop-in vaccination: Her kan du få et stik
Nye tal vender NFC-sagen på hovedet
1039 virksomheder har fået indskærpet sikkerhed efter CPR-læk
Motorcyklist påkørte dødt dådyr
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker