Kø gav politisk topmøde
Foto: To folketingsmedlemmer fanget i køen på Brovejen i Nykøbing
To folketingsmedlemmer fanget i køen på Brovejen i Nykøbing
Se hvilken minister og folketingsmedlem, der havnede i den traditionelle trafikkø i Nykøbing.
De fleste prøver det hver dag - og alle ser frem til, at vejarbejdet snart er slut. Vejarbejdet på Frederik den 9.´s bro er snart slut - og dermed er udsigten til det daglige trafikkaos snart overstået.
Valgkampen bringer politikerne ud blandt borgerne for at diskuutere politik.
Mandag eftermiddag fandt der - helt tilfældigt - et politisk topmøde mellem Rød og Blå sted midt på brovejen. Der midt i køen holdt lige pludselig en sølvgrå Audi ministerbil - ved siden af en ganske almindelig Hyundai personbil.
Det var såmænd det socialdemokratiske folketingsmedlem Lennart Damsbo Andersen, der på vej hjem dagens valgkamp i Nykøbing blev overhalet - dog langsomt - af fødevareminister Henrik Høegh, der var på vej hjem til Lolland i ministerbilen.
Valgkamp på landevejen, som selv den bedste spindoktor ikke kan tilrettelægge. Om der blev indgået nogen nye alliancer på Brovejen oplyser historien ikke noget om.
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned