Og tirsdag har regeringen sammen med Dansk Folkeparti og Enhedslisten sat navne på de 28 medlemmer af den nye trængselskommission.
Kommissionen skal allerede til januar aflevere en opgørelse med fordele og ulemper ved forskellige former for trængselsbekæmpelse, og til august næste år skal de endelige anbefalinger være klar.
- Jeg er sikker på, at der både kommer brugbare idéer til, hvordan vi på kort sigt kan reducere trængslen, og nogle bud på de mere overordnede sigtelinjer for hovedstadsområdet, siger transportminister Henrik Dam Kristensen (S).
Den administrerende direktør for Sund & Bælt, Leo Larsen, er udpeget som formand for kommissionen, der også tæller DSB-direktør Jesper T. Lok og formanden for Region Hovedstaden, Vibeke Storm Rasmussen (S).
Desuden rummer den repræsentanter for DI Transport, Dansk Cyklistforbund, Forbrugerrådet og FDM samt flere af universiteternes trafikforskere.
- Jeg synes, vi er blevet enige om en stærk kommission, hvor der er taget hensyn til både faglig indsigt og politisk bredde, siger Henrik Dam Kristensen.
Kommissionen er udpeget samme dag, som fordelingen af den årlige indsprøjtning på 1 milliard kroner til den offentlige transport er offentliggjort.
Her er der ikke meget, der peger mod en bekæmpelse af myldretidsproblemerne i hovedstaden, og det erkender ministeren.
- Man kan ikke løse alle problemer i den kollektive trafik med en milliard om året, konstaterer han.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned