Konservativt folketingsmedlem vender tilbage efter blodprop
Stine Pilt Olsen, som er lokal folketingskandidat for konservative, har siden Jerkel blev syg vikarieret i Folketinget. Foto: Anders Knudsen
Anders Knudsen
Brigitte Klintskov Jerkel vender efter sygeorlov tilbage til det politiske arbejde i Folketinget og byrådet.
De Konservatives Brigitte Klintskov Jerkel melder sig klar til at genoptage det politiske arbejde, efter at folketingsmedlemmet i april blev ramt af en mindre blodprop i hjernen.
Det skriver hun tirsdag på Facebook.
- Min sygeperiode har været en hård omgang og samtidig en lærerig proces, skriver hun.
- Set i bakspejlet har jeg nok overhørt og negligeret signaler fra min krop om at holde fri indimellem. Jeg har ganske enkelt kørt derudad med en arbejdsuge på 70-80 timer og glemt at holde fri om aftenen og i weekender.
Brigitte Klintskov Jerkel skal i den første tid sørge for at passe bedre på sig selv, skriver hun.
- I forbindelse med min opstart har flere læger anbefalet, at jeg starter stille og roligt op, og langsomt over tid trapper arbejdstiden op.
- Det betyder konkret, at selv om jeg er tilbage, så vil der være opgaver og møder, som jeg simpelthen desværre må frasortere i en periode, skriver Brigitte Klintskov Jerkel.
Ud over arbejdet i Folketinget er Brigitte Klintskov Jerkel også medlem af byrådet i Greve Kommune.
Under sin sygeorlov måtte hun se sig vraget som De Konservatives spidskandidat til næste folketingsvalg i Slagelse-kredsen.
Bestyrelsen i kredsen indstillede ellers Brigitte Klintskov Jerkel, men i stedet blev Jesper Wienmann Hansen valgt som spidskandidat ved opstillingsmødet.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned