* Sagen drejer sig om en overtrædelse af straffelovens paragraf 109 om uberettiget videregivelse af højt klassificerede oplysninger.
* Claus Hjort Frederiksen har fortalt, at det er, fordi han i offentligheden har bekræftet et yderst hemmeligt kabelsamarbejde med USA.
* Flere medier har dog beskrevet samarbejdet år forinden.
* Hjort mener, at selve initiativet til hans sigtelse er foranlediget af regeringen.
* Tidligere justitsminister Nick Hækkerup (S) har afvist at have blandet sig i sigtelsen.
* Claus Hjort Frederiksen blev sigtet nogle dage efter, at chefen for Forsvarets Efterretningstjeneste, Lars Findsen, blev anholdt i Københavns Lufthavn.
* Han blev i hemmelighed varetægtsfængslet efter en gammel koldkrigsparagraf om at røbe statens mest fortrolige forhold.
* Sagen har været ført bag dobbeltlukkede døre. Ligesom Claus Hjort Frederiksen er den suspenderede spionchef sigtet for at have videregivet statshemmeligheder til medierne.
Kilde: Ritzau.
/ritzau/
Seneste artikler
TSØ lukkede kampen tidligt i storsejr
Sejr på jubilæumsdagen: - En del af NFC's historie
Maribos bymidte skal udvikles: Nu kan alle byde ind
Heino Knudsen på vej videre: Det skal han
Revydirektør: - Det kunne jeg godt tænke mig at gøre igen
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker