Kort om lækagesagerne

Offentliggjort Sidst opdateret

* Sagen drejer sig om en overtrædelse af straffelovens paragraf 109 om uberettiget videregivelse af højt klassificerede oplysninger.

* Claus Hjort Frederiksen har fortalt, at det er, fordi han i offentligheden har bekræftet et yderst hemmeligt kabelsamarbejde med USA.

* Flere medier har dog beskrevet samarbejdet år forinden.

* Hjort mener, at selve initiativet til hans sigtelse er foranlediget af regeringen.

* Tidligere justitsminister Nick Hækkerup (S) har afvist at have blandet sig i sigtelsen.

* Claus Hjort Frederiksen blev sigtet nogle dage efter, at chefen for Forsvarets Efterretningstjeneste, Lars Findsen, blev anholdt i Københavns Lufthavn.

* Han blev i hemmelighed varetægtsfængslet efter en gammel koldkrigsparagraf om at røbe statens mest fortrolige forhold.

* Sagen har været ført bag dobbeltlukkede døre. Ligesom Claus Hjort Frederiksen er den suspenderede spionchef sigtet for at have videregivet statshemmeligheder til medierne.

Kilde: Ritzau.

/ritzau/

Køb et abonnement og få adgang

Allerede abonnent? Log ind her

Digital-abonnement

  • Dagens avis hver dag som e-avis
  • Adgang til alle artikler på folketidende.dk
  • Adgang til arkivet (1873-nu)
  • Adgang til FolketidendePlay
  • Lås op for Folketidende Fordele
Få adgang nu