Det danske krigsskib Absalon og besætningen på 150 mand indgår tirsdag igen i Natos operation "Ocean Shield" (havskærm) mod pirater ved Afrikas Horn.
Operationen kommer til at løbe i seks måneder, oplyser Søværnets Operative Kommando (SOK).
Samtidig indsætter Danmark fra nytår et overvågningsfly i operationen. Det oplyste forsvarsminister Nick Hækkerup (S) fredag i Udenrigspolitisk Nævn.
Overvågningsflyet hjælper med at patruljere i foreløbig to måneder.
Desuden bidrager Danmark med en task-force (indsatsstyrke) på seks mand, som foreløbig udstationeres i området i fire måneder. Dermed er der i alt et dansk personel på 190 i og omkring Adenbugten.
Ifølge forsvarsministeren koster det 12 millioner kroner, hver måned Absalon er udsendt. Flyet står i fem millioner kroner om måneden, mens prisen på task-forcen er tre millioner kroner for fire måneder.
Ved det seneste Nato-topmøde drøftede medlemslandene den manglende koordinering i den internationale indsats mod pirater - blandt andet ud for Somalia.
Krigsskibet Absalon indgår i Natos flådestyrke, som anføres af det italienske flagskib, fregatten Andrea Doria, de amerikanske skibe, destroyeren USS Carney og fregatten USS De Wert, det britiske forsyningsskib Fort Victoria samt et norsk overvågningsfly.
/ritzau/
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned