Kriminalforsorgen har allerede fået flere penge

Offentliggjort Sidst opdateret

I december sidste år indgik regeringen sammen med SF, De Konservative og Dansk Folkeparti en aftale for Kriminalforsorgens økonomi i årene 2022-2025.

Aftalen indebar blandt andet:

* Leje af 300 fængselspladser i udlandet til udvisningsdømte udlændinge.

* Udvidelse af planlagt områdearrest på Sjælland med 200 pladser til i alt 400 pladser

* Forberedelse af opførelse af nyt fængsel med potentielt op til 400 pladser.

* Initiativer til at forbedre fængselsbetjentenes arbejdsforhold, såsom skærpet sikkerhed, øget mulighed for efteruddannelse, mere frihed i opgaveløsningen og etableringen af et internt psykologkorps.

* Fuld basisløn til elever under hele uddannelsen til fængselsbetjent og transportbetjent, ligesom der laves to nye afdelinger af skolen for fængselsbetjente.

Kilde: Justitsministeriet

/ritzau/

Gode historier kommer ikke af sig selv

Allerede abonnent? Log ind

Vi stiller spørgsmål, tjekker svar og følger sagerne til dørs. Det kræver tid og dygtige journalister. Derfor koster det at læse med. Med F+ får du lokal journalistik tæt på livet på Lolland og Falster – og er med til at betale for den næste gode historie.

Prøv 2 uger for 19 kr. pr. uge

Abonnementet forsætter til normalpris, 39 kr.pr. uge, efter 2 uger.