Kriminel lavalder fortsat til debat

Regeringen og Dansk Folkeparti holder stadig liv i deres politik om at nedsætte den kriminelle lavalder, selv om regeringens ungdomskommission ikke ser behov for det i sine anbefalinger til at imødegå ungdomskriminaliteten.

I kommentarerne til kommissionens 35 forslag, der mest handler om kriminalitetsforebyggelse, fastholder Dansk Folkeparti ubetinget sit krav om at sænke den kriminelle lavalder fra de nuværende 15 år, hvorefter unge kan straffes med frihedsberøvelse. Et krav, som regeringens støtteparti har gjort et større politisk slagnummer ud af.

Statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) sagde før sommerferien i sin tiltrædelsestale i Folketinget, at "vi bør fordomsfrit diskutere et alternativ til den eksisterende, kriminelle lavalder". Nu anbefaler et flertal af kommissionsmedlemmerne så, at børn under 15 år i grove tilfælde bør kunne frihedsbeerøves på åbne institutionerer, ligesom der bør en lovændring til, så de også kan anbringes på sikrede afdelinger.

Hverken Venstres eller de Konservatives retsordførere vil på forhånd afvise, at det kan komme til en ændring også af selve straffelovens paragraf 15 om aldersgrænsen, tilkendegiver de over for Ritzau i kommentarer til rapporten fra Ungdomskommissionen.

De Konservative har hidtil været mere afvisende end Venstre over for DF's krav om en lavere aldersgrænse. Retsordføreren, Tom Behnke, siger, at partiet fortsat er imod, men holder muligheden åben for en ændring i de politiske forhandlinger om kommissionsforslagene. Kommissionensflertallets forslag om ændrede regler for institutionerne er han meget tilfreds med.

- Der er nogle børn, der er helt balstyriske og hamrende kriminelle, og vi er nødt til at kunne gribe ind, siger Tom Behnke.

/ritzau/

Regeringsfløjen fortsætter debat om den kriminelle lavalder, selv om Ungdomskommissionen har droppet diskussionen.

Offentliggjort Sidst opdateret