Meget tyder på, at Kristendemokraterne får den afgørende stemme, når regeringen om kort tid ventes at indlede forhandlinger om den såkaldte 2020-plan for dansk økonomi.
Sådan lyder analysen fra Kristendemokraternes ene medlem af Folketinget, Per Ørum Jørgensen. Udmeldingen kommer efter, at Dansk Folkeparti endegyldigt har sagt nej til at sænke selskabsskatten inden et valg.
Dermed slukker partiet Liberal Alliances drøm om at få sænket selskabsskatten fra de nuværende 25 procent. Det vil gøre det svært at få Liberal Alliance med i en aftale, der så i stedet kan balancere på Kristendemokraternes ene mandat:
- Vi så et forløb i efteråret omkring finansloven, hvor Kristendemokraterne tog ansvar, da Liberal Alliance sprang i målet, og jeg kan godt forestille mig en lignende situation denne gang, siger Per Ørum Jørgensen.
Han peger på, at Dansk Folkeparti også siger nej til Liberal Alliances ønske om at afskaffe efterlønnen.
Ligesom Dansk Folkeparti foreslår Kristendemokraterne i stedet en model, hvor man fremover kun kan få efterløn, hvis man har været 40-år på arbejdsmarkedet. Og det er der mulighed for at komme igennem med, mener Per Ørum Jørgensen:
- Jeg har bemærket, at statsministeren på sit pressemøde i tirsdags konkluderede, at der ikke var flertal for hans forslag om at afskaffe efterlønnen, og så må man jo finde et kompromis, siger Per Ørum Jørgensen.
Han møder op til forhandlingerne med krav om en familielivskonto, der sikre, at fædre og mødre kan være mere sammen med deres børn, når de er små, for så senere at arbejde mere.
- Vores mål er, at der også skal være plads til familieliv i en økonomisk aftale, siger Per Ørum Jørgensen, der vurderer, at Kristendemokraterne vil stå stærkere ved et kommende folketingsvalg, hvis det lykkes at komme med i aftalen.
Partiet får i øjeblikket ca. én procent af stemmerne i meningsmålingerne. Spærregrænsen er to procent.
/ritzau/
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde