Kun et akutjob på LF

Søger de mange, som står til at miste dagpenge, efter et lokalt akutjob, er der kun et enkelt på Lolland-Falster at komme efter.

Aftalen om akutjob, som regeringen har indgået med KL, Danske Regioner og Dansk Arbejdsgiverforening, skal sørge for at, de langtidsledige, som snart mister dagpengeretten, kommer foran i jobkøen til 12.500 akutjob i både det offentlige og i det private erhvervsliv. Regeringen fik i Folketinget støtte fra Enhedslisten og Dansk Folkeparti til den såkaldte akutpakke.

For de 115 millioner, som er afsat på næste års finanslov, kan arbejdsgiverne få en kontant præmie på 12.500 kroner, hvis ansættelsen varer minimum seks måneder, og 25.000 kroner, hvis ansættelsen varer minimum 12 måneder. Men endnu er der altså ingen akutjob i kommunalt regi fra Lolland og Guldborgsund kommuner at finde på den officielle jobsøgningsside jobnet.dk. Kun et enkelt job som taxachauffør i Nykøbing dukker op ved søgning.

Region Sjælland har lagt godt 40 stillinger op på jobnet.dk som akutjob. Deriblandt flere jobs som overlæger på sygehusene i Roskilde og Næstved.

Hovedparten af akutjobbene, som Region Sjælland tilbyder, hører til blandt veluddannede, som fysioterapeuter, sygeplejersker, socialrådgiver og lignende.

Arbejdsmarkedsforsker ved Aalborg Universitet Henning Jørgensen siger i dag til Berlingske om de få hundrede akutjobstillinger, som tilbydes på landsplan, at der er et stort misforhold mellem de opslåede stillinger og de kvalifikationer, som en stor del af de udfaldstruede ledige har.
- Deres kompetencer passer simpelthen ikke med jobopslagene, siger han til avisen.

Kun et enkelt job er opslået som akutjob på Lolland-Falster. Ingen akutjob tilbydes fra de lokale kommuner.

Offentliggjort Sidst opdateret