LA kræver lavere selskabsskat efter britisk sænkning
Liberal Alliance kræver handling fra finansminister Bjarne Corydon (S), efter at den britiske regering har annonceret endnu en sænkelse af selskabsskatten.
Den danske regering vil sænke selskabsskatten gradvist fra 25 til 22 over de kommende år som led i det, Corydon har kaldt et "selvforsvar" mod, at virksomhederne flytter til udlandet.
Men allerede i næste måned affyrer briterne en tretrinsraket, der først sænker deres selskabsskat fra 28 til 24 procent, i 2014 når skatteprocenten ned på 21, inden man - som det seneste led i kæden - vil sænke yderligere til 20 procent i 2015.
Og det bør også få den danske regering op på dupperne, mener Liberal Alliances finansordfører, Ole Birk Olesen.
- Med Storbritanniens melding om at sænke selskabsskatten til 20 procent bliver regeringen nødt til at sænke den danske selskabsskat yderligere - ellers bliver vi hægtet af, før vi overhovedet er begyndt, siger han.
- Selskabsskatten skal efter vores mening halveres, så vi i stedet for at halse efter vores nabolande kommer foran i kapløbet, siger Ole Birk Olesen og tilføjer:
- Den vækstplan, regeringen har lagt frem, forbedrer ikke virksomhedernes konkurrenceevne nok. Der skal rykkes langt hårdere for, at det virkelig vil kunne mærkes.
I en kronik i efteråret afviste ledende socialdemokrater med Bjarne Corydon i spidsen at pille ved selskabsskatten. Socialdemokraterne kaldte det oven i købet en kamp, som Danmark er "dømt til at tabe".
/ritzau/
Seneste artikler
Nye krimier afslører landsdelens mørke hemmeligheder
Direktør langer ud efter havbrugskritikere: – De er direkte onde
Vil du have indflydelse på de nye skoledistrikter? Her er fristen
Lokale vil have havbrug væk: – Vi bader i fedtemøg
Fejø manglede en læge – så kom der to
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde