Lægemiddelstyrelse tror på vaccine næste år
Direktør i Lægemiddelstyrelsen Thomas Senderovitz er optimist på udviklingen af en coronavaccine og tror, at store dele af befolkningen kan blive vaccineret næste år. Foto: Martin Sylvest/Ritzau Scanpix
Martin Sylvest/Ritzau Scanpix
Lægemiddelstyrelsen forventer, at der i 2021 år vil være en vaccine mod coronavirus klar til danskerne.
Der er god sandsynlighed for, at der i løbet af næste år vil være en coronavaccine klar, som danskere kan få.
Sådan lyder det fra Thomas Senderovitz, der er direktør i Lægemiddelstyrelsen.
- Vi er forsigtige optimister. Vi tror, det er sandsynligt at vaccinere danskere allerede næste år. Hellere tidligt end senere. Tættere kan jeg ikke komme på det, siger Thomas Senderovitz på et pressemøde.
I sidste uge forhandlede EU en aftale på plads om forhåndskøb af vacciner med det svensk-britiske medicinalselskab Astrazeneca.
Med aftalen har EU-landene sikret sig retten til at købe 300 millioner doser, og der er desuden en option på 100 millioner doser mere. Det er under forudsætning af, at Astrazeneca lykkes med at få en vaccine på markedet.
Med den aftale vil cirka 40 procent af befolkningen i EU kunne vaccineres.
Doserne vil blive fordelt ud fra en nøgle, der tager højde for landenes befolkningstal. For Danmarks vedkommende svarer det cirka til, at der er vacciner til 2,4 millioner.
Astrazeneca er ved at udvikle en vaccine, som i øjeblikket er ved at blive testet i et fase 3-forsøg, der er den sidste fase, som vaccinen skal igennem, før at den kan komme ud til befolkningen.
Vaccinen forventes at være færdig inden årets udgang.
Seneste artikler
50 liter narko i BMW’en: Tysk par får fængsel og udvises
Langholt slår igen mod tilsyn: Uenig i afgørelse
Købte dyre ejendomme og leasede luksusbiler: Derfor mister bosted sin godkendelse
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned