Landets eneste R-borgmester mister sin post til Venstre-mand
Her ses tidligere R-borgmester Leon Sebbelin. (Arkivfoto.) Foto: Henning Bagger/Ritzau Scanpix
Henning Bagger/Ritzau Scanpix
De Radikale mistede borgmesterposten i Rebild Kommune, men fik den til gengæld på Fanø.
Venstres Jesper Greth tager borgmesterposten i Rebild, som i den seneste valgperiode har været den eneste kommune, hvor De Radikale har siddet på det politiske topjob.
Det skriver Nordjyske.
- Selv om det er noget, jeg har drømt om, skal jeg lige vænne mig til det, siger Greth ifølge lokalmediet efter forhandlingerne.
Greth og Venstre har en konstitueringsaftale med De Radikale og Konservative.
R er gået tilbage med et mandat og stod inden forhandlingerne i en svær position i forhold til at beholde borgmesterposten, som Leon Sebbelin har siddet på siden 2014.
Radikale har således kun fået to af 25 pladser i byrådet. Venstre har opnået syv mandater og Konservative seks mandater,
Rebild har dog været kendt for uforudsigelige konstitueringer, så på trods af De Radikales ringe resultat var det de færreste, der afskrev muligheden for en R-borgmester helt.
Men Sebbelin troede før forhandlingerne ikke meget på det:
- Hvis du skulle vædde på, om jeg bliver borgmester, så ville jeg måske undlade at sætte alt for store beløb på det, sagde han til TV 2 inden forhandlingerne.
På Fanø har Radikale dog fået et kanonvalg denne gang, hvilket har sikret Frank Jensen (R) borgmesterposten.
Seneste artikler
Skoleelever hyldet af byrådsmedlemmer
Russisk tv viser video fra helikopter-drama ud for Gedser
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Renovering af stor p-plads rykker nærmere
Sætter ord på viral video: - Det var et sats
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub