Landsdelens skolelærere halter bagefter
Guldborgsund Kommune vil bruge to millioner kroner på fagligt løft af folkeskolelærerne, så de også er uddannet til de fag, de underviser i.
I alt for mange skoletimer møder eleverne en lærer, som ikke er klædt på fagligt til at undervise i det pågældende fag.
Derfor vil Guldborgsund Kommune nu sætte ind og efteruddanne lærerne. Det sker, fordi den nye folkeskolereform kræver, at alle børn senest i 2020 skal undervises af lærere med undervisningskompetence i de enkelte fag.
Og folkeskolelærerne i Guldborgsund Kommune halter generelt bagefter deres kolleger på landsplan, når det gælder deres undervisningskompetencer - det, der tidligere hed linjefagsdækning.
Eksempelvis blev kun 68,4 procent af alle planlagte undervisningstimer i dansk i Guldborgsund gennemført med en uddannet dansklærer - på landsplan blev 90,7 procent af undervisningstimerne gennemført af lærere med denne undervisningskompetence.
Læs mere om landsdelens folkeskolelærere, der halter bagefter, i tirsdagens udgave af Folketidendes papiravis.
Klik her for at læse Folketidende på PC
Seneste artikler
Efter brandulykke: Sådan skal de ansatte hjælpes videre
Efter redegørelse: - Det kunne jeg have fundet på nettet
Takkehilsner nåede fra Nykøbing til Letland
Spøgelseshus lover gys: Nogle får et minde med hjem i bukserne
Kontrakter, webcam og ydmygelse: Tiltalt for at udsætte hustru for årelang kontrol
Mest læste artikler
Efter stor eftersøgning: Mand fundet livløs i vandet
Mand fundet død i Maribosøerne
DMI udsender varsel
Kommune hjemsender omstridt centerchef
Efter 69 år: Vil rive gigantisk vartegn ned