Lars Løkke holder fortsat valgkortene tæt ind til kroppen

Lars Løkke Rasmussen er i centrum for Moderaterne, og han ser også gerne en bred regering efter næste folketingsvalg. Den tidligere statsminister leverede en hård kritik af sin efterfølger, Mette Frederiksen (S), lørdag ved Moderaternes sommergruppemøde på Nyborg Strand. Foto: Tim K. Jensen/Ritzau Scanpix

Lars Løkke Rasmussen vil ikke sige, hvem der ifølge ham skal være statsminister efter det kommende folketingsvalg. Men han vil gerne kritisere statsministeren.

Offentliggjort Sidst opdateret

Lars Løkke Rasmussen har med egne ord været 41 år i politik. Så han blev næppe rystet over bogstavlegen, da han lørdag til Moderaternes sommergruppemøde stod i solskinnet ved Nyborg Strand med et blåt og skinnende Storebælt som baggrundstæppe.

Ej heller lod den tidligere Venstre-statsminister sig hyle ud af den, da der pludselig lød højlydt operasang i baggrunden.

Løkke ville egentlig helst tale politik. Men han blev primært spurgt om bogstavkombinationer i forhold til det folketingsvalg, der kan være lige rundt om hjørnet.

Moderaternes politiske leder fik præsenteret partiets idéer, herunder at man vil sikre, at Danmarks velstand bliver øget med 21,3 milliarder kroner i 2030, og arbejdsudbuddet skal øges med 20.000 personer.

Og så fik han - trods sine gentagne opfordringer om en bred regeringsdannelse efter næste valg - lige sendt en bredside afsted mod regeringen og statsminister Mette Frederiksen (S).

- Jeg har sjældent set så egenrådig en regering, sagde Lars Løkke Rasmussen.

Han er blandt andet kritisk over den udskiftning, der er foregået i centraladministrationen under tre år med Mette Frederiksen som statsminister.

- Jeg er dybt bekymret. Så det er ikke sådan, at jeg ser det som meget oplagt, at Mette Frederiksen skal være statsminister igen, sagde han.

Lars Løkke Rasmussen og Moderaterne går til folketingsvalg på at sikre, at der bliver dannet en bred regering hen over midten.

Han opfordrede på pressemødet Socialdemokratiet til at tænke over, hvorvidt partiet kunne gå med i en regering uden nødvendigvis at have statsministerposten.

- Kunne man ikke forestille sig, at et sådant parti kunne være med i en regering uden nødvendigvis at sidde for bordenden.

- Det kan jeg da godt forestille mig, sagde han.

Moderaterne står ifølge flere meningsmålinger til at kunne få de afgørende mandater efter valget, og dermed reelt bestemme hvem der skal sidde med regeringsansvaret.

Ifølge politisk kommentator Noa Redington er det bemærkelsesværdigt, at Lars Løkke Rasmussen har kæmpet sig frem til den position, tre år efter at han måtte gå af som formand for Venstre.

- Der er en reel mulighed for, at han kan gå i regering som leder af sit eget parti. Det er jo en ret fantastisk historie, siger han.

- Lars Løkke Rasmussens timing kunne ikke være bedre. De kunne ikke ønske sig mere.

- De kunne godt have ønsket sig et par ekstra procenter. Men de kunne ikke have ønsket sig noget bedre end at ligge lige præcis dér, hvor deres to-tre procent kan komme til at blive afgørende for, hvem der skal være statsminister, siger Noa Redington.

Den politiske kommentator peger på, at netop Mette Frederiksen kan blive en udfordring for Løkke i forhold til at få Moderaterne i Folketinget. Netop fordi han ikke vil melde ud, hvem han vil støtte som statsminister efter et valg.

- Det er hans store udfordring i valgkampen at navigere om det.

- Er en stemme på Moderaterne en stemme på Mette Frederiksen som statsminister? Det skal han jo kunne besvare på en måde, som ikke skræmmer hans kernevælgere væk, siger Noa Redington.

/ritzau/

Moderaterne vil øge Danmarks velstand

Moderaterne vil snart fremlægge en økonomisk 2030-plan, som skal sikre, at Danmark øger sin velstand med 21,3 milliarder kroner i 2030.

Arbejdsudbuddet skal i samme periode øges med 20.000 personer.

Moderaterne har blandt andet foreslået, at selskabsskatten skal kunne blive sænket helt ned til 15 procent fra de nuværende 22 procent.

Selskabsskatten skal sænkes med en procentpoint for hver milliard kroner, der bliver fjernet i erhvervsstøtte, foreslår Moderaterne.

Kilde: TV 2 og Ritzau.

/ritzau/

Køb et abonnement og få adgang

Allerede abonnent? Log ind her

Digital-abonnement

  • Dagens avis hver dag som e-avis
  • Adgang til alle artikler på folketidende.dk
  • Adgang til arkivet (1873-nu)
  • Adgang til FolketidendePlay
  • Lås op for Folketidende Fordele
Få adgang nu