Christiansborgs mange besøgende i forbindelse med Kulturnatten i København blev fredag aften vidne til et drama, da Liberal Alliances folketingsmedlem Ole Birk Olesen fik et ildebefindende, skriver eb.dk.
Han blev hurtigt hentet og ført væk af to ambulancefolk.
Det er ikke første gang, at den 38-årige Ole Birk Olesen bliver ufrivilligt midtpunkt i et drama. Så sent som på valgnatten 15. september faldt politikeren omkuld under Liberal Alliances valgfest på Axelborg i København.
Efterfølgende forklarede han, at han lider af en hjertesygdom, der betyder, at han er i øget risiko for at få hjerteflimmer og ildebefindende.
Men han har også hele tiden fastholdt, at det ikke ville få betydning for hans politiske karriere, skriver eb.dk.
På hans facebookprofil er der fredag aften flere opfordringer fra hans venner om, at han skal passe på sig selv.
/ritzau/
Seneste artikler
Dagligvarebutik i nødråb
Efter rottealarm: Nu kan tvist ende i retssag
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
For første gang i lang tid: Guldborgsund speeder op for grøn omstilling
Stort flertal stemte kæmpe besparelser igennem
Mest læste artikler
Brand i sukkerfabrik
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Dramatisk: Traktor på afveje påkørte biler og ramte hus
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker