Lektor: Krav om coronapas er nok til at bremse smitten
Statsminister Mette Frederiksen varslede på et pressemøde mandag aften, at vi kan se frem til igen at skulle vise coronapas i bestemte situationer. Det er en god ide, mener flere eksperter. Foto: Olafur Steinar Gestsson/Ritzau Scanpix
Olafur Steinar Gestsson/Ritzau Scanpix
Coronapassets genkomst kan få epidemien under kontrol, mener lektor, der håbede på mundbind eller flere test.
Det tyder på, at man i Danmark snart skal vise coronapas for at komme i biografen, på besøg på sygehuse eller en tur på stadion.
Regeringen indstiller til, at det genindføres for at bremse smitten, og indgrebet er tilstrækkeligt til at få smitten under kontrol.
Det vurderer Viggo Andreasen, der er lektor med speciale i matematisk epidemiologi ved Roskilde Universitet.
- Det her er nok det mindste indgreb, man kunne forestille sig, for at få epidemien under kontrol.
- Jeg havde nok gerne set, at vi havde indført en smule mere, for eksempel mundbind eller regelmæssige test af den vaccinerede del af befolkningen, siger han.
Ifølge lektoren er erfaringen fra foråret, hvor man ligeledes skulle vise coronapas for at få adgang til restauranter og lignende, at coronapasset kan begrænse smitten med omkring 30 procent.
Og det er tilstrækkeligt til at få kontrol over coronavirusset, der de seneste uger har bredt sig hastigt.
Mandag blev der for femte døgn i træk bekræftet over 2000 nye smittetilfælde.
Til sammenligning var der under 500 daglige smittetilfælde i de fleste dage i september, inden smitten i oktober for alvor satte kursen opad og havde dage med over 1800 nye smittede.
Også indlæggelsestallene er steget op til 303 indlagte mandag mod 105 indlagte med coronavirus i midten af oktober.
Ifølge Viggo Andreasen kan genindførslen af coronapasset ikke banke smitten i bund.
- Det her vil dæmpe smittestigningen ganske betragteligt, og så må vi hen ad vejen se, om der bliver brug for at gøre en anelse mere, end vi har gjort.
- Vi skal ikke forestille os, at det her er nok til, at smitten for alvor styrtdykker, siger han.
Jens Lundgren, der er professor i infektionssygdomme på Københavns Universitet og overlæge på Rigshospitalet, siger til Politiken, at han derimod ikke mener, at det er nok med coronapas.
- Jeg mangler en helhedsstrategi for, hvordan vi skal komme igennem de næste fire-fem måneder, for coronapasset kan ikke bære os igennem vinteren alene, siger han til Politiken.
Statsminister Mette Frederiksen (S) langede på et pressemøde mandag aften ud efter de ikke-vaccinerede, som hun sagde, bærer ansvaret for den situation, Danmark er i nu.
Hun opfordrede folk til at lade sig vaccinere mod virusset.
Ifølge Viggo Andreasen smitter ikke-vaccinerede omkring ni gange mere end de, der er færdigvaccineret mod coronavirus.
Seneste artikler
Vild nat: Så voldsomme var brandene
Vild nat: Tre brande og indbrud i guldsmed på Lolland
Ansatte barrikaderede sig med lænestole: Strakspåbud til bosted
Seks millioner afsat til stor parkeringsplads
Agesen efter nederlag: - Vi mangler noget kynisme
Mest læste artikler
Tom bil på Farøbroen: Eftersøgning fortsætter mandag
Fundet livløs i rabatten: Cyklist fløjet til Rigshospitalet
Stjal 450.000 fra gymnastikfolk og tipsklub
Truede med at skyde bekendt: Fandt våben hos kvinde
Bostedet Langholt lukker